Ptáci odlétají do teplých krajin, které druhy nás opouští?

24. září 2018 v 14:14 | 💋Cherry Berry💋 |  -Zajímavosti :O

Hlavně k večeru a v místech, kam nedoléhá městský ruch, můžeme v těchto dnech uslyšet mnohohlasé štěbetání. To se mezi sebou domlouvají tažní ptáci směřující do teplých krajin. První odlétají hmyzožraví (pryč už jsou vlaštovky), protože by se s nastupujícím chladem a úbytkem potravy neuživili. Ale odlétají i zrnožraví ptáci a někteří dravci. Kteří právě nyní?

Čáp bílý se přes sněhovou pokrývku obtížně dostává k potravě.

1.Čáp bílý

Odlet: září-říjen
Když se chystají k odletu, shromažďují se v hejnech o desítkách ptáků a společně se vykrmují. Takové hejno je spolehlivým signálem o nadcházejícím odletu. Zimují na jihu a východě Afriky, uletí tedy až 15 000 kilometrů. K nám se vracejí v březnu a dubnu.

Červenka obecná

2.Červenka obecná


Odlet: září-říjen
Přezimují v jižních oblastech Evropy - v Itálii, Španělsku. Opticky jich ale neubývá, protože ty naše nahradí na zimu červenky ze severu, které tráví zimu tady. Proto mohou na jaře ihned zahnízdit a mají tak výhodu před »starousedlíky«, které čeká cesta zpět, nejčastěji v březnu.

Drozd – Drozd zpěvný zpívá „tydydy tydydy tydydy“.

3.Drozd zpěvný


Odlet: září-říjen
Od nás odlétá do západního Středomoří a severní Afriky, takže uletí i 5000 kilometrů. Italové, Španělé i Arabové chytají drozdy na tahu do sítí, pečou a konzumují. Ne všichni se proto v březnu vrátí domů.

Kachna divoká

4.Kachna divoká

Odlet: říjen-listopad
Díky kroužkování víme, že české divoké kachny zimují v severní Itálii, jihovýchodní Francii a na pobřeží Španělska, odkud se v březnu vracejí. Jejich hejna, která vídáme na českých řekách i v zimě, tvoří přistěhovalci ze severu a Sibiře, i když mnohé naše kachny už na jih neodlétají. Vyžadují ale proudnou vodu i v zimě.

Linduška lesní

5.Linduška lesní


Odlet: říjen-listopad
Přezimuje v západní a východní Africe, kam to od nás má více než 4000 kilometrů. Vrací se v březnu až květnu, jako první vždy samci, kteří zhruba v 80 % volí stejná místa k zahnízdění jako v loňském roce.

Pěnkava obecná

6.Pěnkava obecná


Odlet: říjen
Na zimu se od nás stěhuje do jihozápadní Evropy a létá tam často v mnohasethlavých hejnech - k původním ptákům se totiž cestou přidávají další. Vrací se k nám mezi prvními, často již v únoru, nejpozději počátkem března.

Skřivan – Skřivani jsou schopni zpívat v kuse přes 5 minut, rekordní záznam je dokonce 68 minut.

7.Skřivan polní


Odlet: říjen-listopad
Přezimuje v jižních oblastech Středomoří, ale malý počet otužilců u nás zůstává na zimu. Ti, co odlétají, se vracejí už v únoru a jejich zpěv spolehlivě znamená příchod jara.

Špaček obecný

8.Špaček obecný


Odlet: říjen-listopad
Ornitologové odhadují, že jich u nás hnízdí až dva miliony párů. Proto jejich statisícová hejna na tahu do jižní Evropy a severní Afriky někdy zastíní i oblohu. Zpět domů se vracejí v únoru a březnu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké je vaše oblíbené roční období?

Jaro🌸 0% (0)
Léto🍒 100% (2)
Podzim🍁 0% (0)
Zima❄️ 0% (0)

Komentáře

1 Simix Simix | Web | 24. září 2018 v 21:43 | Reagovat

Zajímavý a poučný článek :)
Myslela jsem, že kachna divoká tu u nás přes zimu zůstává :D
Co se týče Afriky, dozvěděla jsem se, že během toho, co tu u nás bylo teplo, že tam u nich bylo deštivo. Snad ti ptáci v tom také nebudou mít nějak zmatek, nebo tak :)

2 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 26. září 2018 v 14:10 | Reagovat

Tohle je krásný článek a pro mě určitě i poučný a zajímavý :-) (protože jsem hodně informací ani netušila -_- :D).
Příroda to má zařízené prostě skvěle... všechno do sebe zapadá :-) když se nad tím člověk zamyslí, je to fakt úžasné :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama