5 signálů, podle kterých poznáte, že přijímáte málo bílkovin

10. září 2018 v 7:07 | 💋Cherry Berry💋 |  -Zdraví a vše kolem něj
Lidské tělo je až z jedné pětiny tvořeno bílkovinami. Ty se nacházejí ve svalech, kostech i kůži. Potřebujeme je jak pro zdraví těla, krásu nehtů, vlasů, tak pro zdárné hubnutí. Stejně tak jako tuky a sacharidy, jsou i bílkoviny makroživiny, jenž musejí být v naší stravě zastoupeny.
Bílkoviny by měly tvořit 10 až 15 % jídelníčku. Chcete-li však hubnout a nabírat svalovovou hmotu, měl by být jejich příjem vyšší na úkor sacharidů a tuků. Bílkoviny jsou pro stavbu těla nepostradatelné. Bílkovina je součástí všech buněk a tkání. Lidé často dělají tu chybu, že se snaží hubnout tím, že sníží energetický příjem na úkor bílkovin. Co vše se bude dít s lidským tělem, když bude příjem bílkovin nedostačující? To vám dnes prozradíme.

Úbytek svalové tkáně

Už jsme zmínili, že bílkovina je základním stavebním prvkem lidského těla (součást buněk a tkání). Pro růst svalové hmoty jsou tedy bílkoviny klíčové. Navíc pomáhají při jejich regeneraci. Pokud se ve vaší stravě nachází málo bílkovin, budou svaly ochablé a začne se navyšovat procento ukládání tuků. Kvalitní a plnohodnotné bílkoviny najdete v rybách, masu, vejcích, zakysaných mléčných výrobcích a luštěninách.

Budete tloustnout

Lidé s nízkým obsahem proteinů (bílkovin) ve stravě přibývají na váze více, než ti, kteří dbají na dostatečný příjem bílkovin. Budou vám sice ochabovat svaly, ale budete nabírat více tuků. Jednoduše řečeno, budete slabí a tlustí. Tělo potřebuje odněkud brát energii, takže si začne ukládat tuk. Mimo jiné vás budou honit choutky. Proteiny vyrovnávají hladinu cukru v krvi, a pokud hladina klesne, musíte ji vyrovnat sami. Tudíž budete mít hodně chuť na sladké, což vede k čemu? Přece k přibírání.

Oslabená imunita

Málo bílkovin ve stravě vede k častým infekčním onemocněním a celkově oslabené imunitě. Bílkoviny pomáhají aktivovat obranyschopnost těla, jelikož jsou zdrojem protilátky (imunoglobinu), která vyhledává v těle viry a bakterie a zničí je. Proteiny jsou klíčovou stavební strukturou veškerých buněk a jejich nedostatek vede k rozvrácení celého organismu.


Otékání a bolesti kloubů

To však není jediné mínus, co se zdraví týče. K dalším projevům nízkého příjmu proteinů patří otoky. Proteiny v krevním oběhu pomáhají udržet krev v cévách. Je-li jich nedostatek, filtruje krevní tekutina do okolních tkání. Typické jsou otoky nohou. K tomu se mohou přidružit bolesti kloubů a pohybového aparátu. Může za to úbytek kolagenu - sníží se totiž ochrana vazů, šlach a kloubních pouzder.

Podepíše se to na kráse

Budete mít špatnou kvalitu vlasů, nehtů a ani vaše pokožka nebude nic moc - náchylnost na tvorbu vrásek. Jakmile tělu chybí bílkoviny, chybí mu i minerální látky a stopové prvky. Je to jako začarovaný kruh. Pro zdraví kůže, vlasů, nehtů je důležitý keratin, selen, zinek a další živiny. Nebude-li v těle dostatek bílkovin, nebudou ani tyto důležité živiny.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 10. září 2018 v 10:11 | Reagovat

Hmm :-) opět další zajímavý článek, :-) moc se mi líbí, jaké přidáváš články :-) protože se vždycky něco nového dozvím a je to pro mě i přínosem :-)

2 Jeff  Ben Vanill Laughing Jeff Ben Vanill Laughing | Web | 21. září 2018 v 10:40 | Reagovat

No já mám slabou imunitu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama