Borůvka, modré zdraví: prospívají nám plody i listy

13. července 2018 v 7:07 | 💋Cherry Berry💋 |  -Vím, co jím ✔️

boruvky-jsou-modry-poklad-pro-zdravi.png


Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce vůbec, a k tomu mají vynikající chuť. Stojí zato si hrst natrhat a poděkovat lesu. A raději je sníst čerstvé, než tepelně upravené.


Brusnici borůvku (Vaccinium myrtillus L.) z čeledi vřesovcovitých, rodu brusnice, známe pod lidovým názvem borůvka, čičoretka, černá jahoda nebo černice. S jejím souvislým porostem se téměř určitě každý z nás setkal v lese jako s borůvčím.

Borůvky naše i grónské

Brusnice borůvka tvoří v některých typech lesů často velmi kompaktní porosty. Ve střední Evropě jsou to především horské smrčiny, acidofilní bory a bučiny, brusnici borůvku najdeme i v některých typech společenstev subalpínského stupně, také například v porostech kleče. Vyskytuje se na pasekách, vřesovištích i rašeliništích. Preferuje půdy kyselé, málo výživné, humózní a nepříliš suché.
U nás roste po celém území, ovšem ne se stejnou četností výskytu. Velmi hojná je například ve vyšších polohách hor českého masívu, zato velmi vzácná je v teplých pahorkatinách, zvláště tam, kde se ve větší míře vyskytují půdy s alkalickou reakcí. Je rozšířená ve velké části Evropy, v jižní Evropě však jen v omezené míře, dále roste na Kavkazu, na Islandu, výjimečně i v Grónsku a Asii. Borůvčí najdeme i na Sibiři s přesahem do severního Mongolska a také v Číně a Japonsku. V Severní Americe je rozlišován poddruh Vaccinium myrtillus subsp. oreophilum(některými autory považovaný i za samostatný druh Vaccinium oreophillum), který roste převážně na západě USA a v jihozápadní Kanadě.

zralé borůvky


Nejen pro dobrý zrak

Plody borůvek můžeme jíst čerstvé nebo je využít v kuchyni, jsou rovněž zajímavou surovinou pro zpracovatelský průmysl. Sladké plody silně barví tmavě modře až fialově, jsou tedy i kvalitním přírodním barvivem. Chutí a vůní i obsahem cenných živin včetně zdraví prospěšných látek se řadí mezi naše nejcennější ovoce. Plody borůvky obsahují cukry, organické kyseliny, pektiny, vitaminy skupiny B a v menším množství také vitamin C a provitamin A, jsou bohaté rovněž na minerální látky (hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom). Borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost, chrání před stařeckou demencí, prospívají regeneraci sliznic a mají uklidňující účinky. Konzumace borůvek má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a tuků v krvi.

Borůvky jsou výborné čerstvé, do dezertů i koktejlů

Prospěšné jsou i listy borůvek

Listy obsahují myrtilin, který se luhuje a nálev používá při slabé cukrovce, v listech jsou ve významném množství také třísloviny, nálev je tudíž vhodný i na přípravu čaje při průjmových onemocněních, žaludečních obtížích i při zánětech močových cest. Odvar z borůvkových listů lze použít i při kožních onemocněních (např. na lupenku).

Autor Miloslav Richter.

Dodatek Cherry Berry: Poslední dobou se mluví o tom, že by se borůvky neměly jíst hned jak se natrhají kvůli liškám. Měly by se nejprve umýt nebo tepelně spracovat. Babička nám včera přinesla pekáč borůvkového koláče. Borůvky ráda jím i samotné ať už jsou české nebo kanadské.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké je Vaše nejoblíbenější ovoce?

Banán 60% (6)
Broskev 10% (1)
Borůvky 10% (1)
Jahody 10% (1)
Jablko 10% (1)
Meruňky 0% (0)
Avokádo 0% (0)
Papáya :D 0% (0)
Cherry Berry <3 0% (0)

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 13. července 2018 v 17:35 | Reagovat

Miluji z nich ušlehané mléčné koktejly, a výborně se mi osvědčily právě při léčbě zánětu močových cest :-)

2 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 13. července 2018 v 19:41 | Reagovat

Ty jo, plno zajímavostí jsem nevěděla. Miluji borůvkové smoothie :-) ale už jsem dlouho samotné borůvky neměla, ty kupované velké mi nechutnají :-/

3 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 16. července 2018 v 8:21 | Reagovat

Borůvky miluju ♥ i když ty kupované, to není ono :-) v supermarketech hlavně... ty nemám ráda... ty, které mají na trzích jsou zase o něčem jiném, ale nejlepší jsou stejně ty, které si člověk sám vypěstuje a nebo někde v lese natrhá :-) Ani jsem netušila, kolik plusů mají! :-)

4 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 29. července 2018 v 9:28 | Reagovat

Borůvky miluji, zrovna mám v ledničce plnou mísu, chci udělat smoothie a bublaninu. Čerstvých jsem snědla hodně, tak musím zbytek někam udat, abych je nemusela vyhodit :-) Jinak, když jsem byla malá, tak jsem v lese borůvky trhala furt a pokaždé jsem si borůvkou obarvila rty, takže si každej myslel, že mám fialovou rtěnku :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama